POLİPORT'A 2.1 $ MİLYONLUK "ÇEVRE KİRLİLİĞİ" CEZASI 20 Ocak 2017

POLİPORT'A 2.1 $ MİLYONLUK "ÇEVRE KİRLİLİĞİ" CEZASI

POLİPORT'A 2.1 MİLYON TL "ÇEVRE ZARARI" CEZASI

İzmit Körfezi’nde meydana gelen kirliliği temizlemek için çalışmalar devam ederken, Çevre ve Şehirilik Bakanlığı tarafından, çevreye verdiği zarardan dolayı Poliport Limanı'na 2 milyon 100 bin TL idari yaptırım cezası uyguladı.

Poliport'a 2.1 milyon TL "çevre zararı" cezası

20 Ocak 2017 Cuma 08:34

Çevre ve Şehircilik Baknalığı'ndan yapılan açıklamada; 12.01.2017 tarihinde Dilovası İlçesinde faaliyet gösteren bir firmaya ait tanklardan, tanklar arası Fuel Oil’in transfer işlemleri sırasında güvenlik havuzlarına Fuel Oil’in taştığı, güvenlik havuzundan da yağmur suyu kanalına aktığı, oradan da denize taşarak deniz kirliliği oluştuğu kaydedildi.

Yapılan aynı açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çevreye verdiği zarardan dolayı Poliport Limanı'na 2 milyon 100 bin TL idari yaptırım cezası uygulandığı belirtildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yaptığı yazılı açıklama aynen şöyle;

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmit Körfezi’nde meydana gelen kirliliği temizlemek için çalışmalarına devam ediyor. Bakanlık, çevreye verdiği zarardan dolayı bir firmaya 2 milyon 100 bin TL idari yaptırım cezası uyguladı. 12.01.2017 tarihinde Dilovası İlçesinde faaliyet gösteren bir firmaya ait tanklardan, tanklar arası Fuel Oil’in transfer işlemleri sırasında güvenlik havuzlarına Fuel Oil’in taştığı, güvenlik havuzundan da yağmur suyu kanalına aktığı, oradan da denize taşındığı Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından tespit edilmiştir.

Denize yaklaşık 90-100 ton civarında fuel oil döküldüğü tahmin edilmekte olup Gümrük Müdürlüğünce dökülen miktar kesin olarak hesaplama çalışmaları devam etmektedir.Temizlik çalışmaları karada denizde başlatılmış ve büyük oranda temizlenmiştir.

18.01.2017 tarihi itibariyle uçaktan çekilen hava fotoğraflarında deniz yüzeyinde film tabakası şeklinde yağımsı kirlilik görülmekte, kıyılarda ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzün personellerince denetimler devam etmekte olup, lokal kısmi kirlilik olduğu, bunlara da temizlik firmaları yönlendirilerek temizlik işlemleri devam etmektedir. Ayrıca Yalova kıyılarında da kirlilik ihbarları gelmiş mevcut temizlik firma araç ve ekipleri yönlendirilerek temizlik işlemleri başlatılmıştır.

12.01.2017 ile 18.01.2017 tarihine kadar denizden sıvı olarak yaklaşık 200 ton sıvı (Fuel oil + Deniz suyu) çekilmiş olup bunun yaklaşık %30 Fuel Oil (60 ton) içerdiği tahmin edilmektedir. Ayrıca bölgede temizlik faaliyetlerini sürdüren firmalar tarafından temizlik çalışmalarında kullanılan malzemeler (absorban, sosis, bariyer vs.) ayrıca limanlarda  biriktirilmekte olup oluşan atıkların  Zarar Tespit Komisyonu çalışmalarına müteakip bertarafları sağlanacaktır.

Kıyı ve açık denizde yapılan çalışmalar sonucu toplanan atıklar bertaraf tesislerine yönlendirilmektedir. Tanklardan dökülen Fuel Oil’in çevreye verdiği zarardan ötürü 2872 Sayılı Çevre Kanununun 20-v maddesi uyarınca firmaya 2.100.000 TL (iki milyon yüz bin Türk Lirası) idari yaptırım uygulanmıştır" denildi.

LOJİPORT