Yardım

Sorularınız İçin Aşağıdaki Yardım Maddelerinden Faydalanabilirsiniz.

İlan Ara

e-shipsupply.com sitesinde aradığınız ilanı, kolaylıkla bulabilirsiniz. Arama yaparken kullanabileceğiniz basit yöntemler,
 • Size zaman kazandıracak,
 • Uygun ilana ulaşmanızı sağlayacaktır.

Bu bölümde ilan arama yöntemlerini görebilirsiniz.

Arama çeşitleri

e-shipsupply.com sitesinde farklı Türde arama yöntemini kullanabilirsiniz.

Hızlı arama

e-shipsupply.com ana sayfasındaki arama kutusuna, aradığınız kelime ya da kelimeleri yazarak Seçtiğiniz Kategoriden sonra hızlı arama yapabilirsiniz.

Detaylı arama

Detaylı arama, kategori bazlı aramayla aynıdır. Ana sayfada arama kutusunun yanındaki 'Arama' linkine tıkladığınızda ilan kriterlerinin bulunduğu sayfa gelecektir.

Aradığınız ilana ulaşmak için önce kategoriyi belirlemelisiniz. Ardından ilan kriterlerini yazıp 'Arama Yap' butonuna tıklamalısınız. Belirlediğiniz kriterlere uygun ilanlar liste olarak sayfada görülecektir.

Kategori bazlı aramalar

Kategori sayfalarında arama 2 farklı şekilde yapılabilir. Bu yöntemleri kısaca özetleyelim.

Hızlı arama

Ürünü tanımlayan kelimler yazıp  hızlı arama yapabilirsiniz. Hızlı aramayla sadece o kategoride bulunan ve aradığınız özelliklere sahip ilanlar listelenecektir. (Ana sayfadan yapacağınız hızlı aramalarda ise tüm kategorilerdeki ilanlar listelenir)

Detaylı arama

Detaylı aramanın hızlı aramadan farkı şudur: Aradığınız ürünle ilgili detaylı kriterleri girebilmeniz. Bu sayede arama sonuç listenizi daraltıp sonuca daha çabuk ulaşmanız kolaylaşır.

Filtreli Daraltarak Arama

Listeden arama, arama sonuç listelerinde kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Arama yaptığınızda ilanlar liste olarak sıralanmaktadır. Listenin sol alt bölümünde bulunan arama sekmelerini kullanarak bu yöntemden yararlanabilirsiniz.

Tercihinize göre, 

 • Kelime ile arama  
 • Şehire göre, 
 • Fiyat aralığı yazarak arama
 • Kategori seçimi yaparak arama

listedeki ilanları sıralayabilirsiniz. 

Posta Kodu İle Arama

Herhangi bir aramada bulduğunuz bir il,ilçe posta kodu ile seçtiğiniz kategori ile arama yapmanız mümkün.posta kodu ile arama sizi o bölgedeki ilanlara götürür.

Bunun için ana sayfada ' Arama' butonuna tıklamalısınız. Gelen sayfada 'kategori seçiminden sonra' aramak istediğiniz il yada ilçe posta kodu ile arama yapabilirsiniz.

Şehir Bazlı Mağaza Arama

 Mağazalara ulaşmak için 'Mağazalar' sayfasına girip şehir seçimi yaptıktan sonra,o bölgeye ait tüm mağazaları görebilirsiniz.

İlan arama ipuçları

Basit arama 
e-shipsupply.com sitesinde basit arama yapmak için, ilanı ya da ürünü tanımlayan (otomobil, takı ürünleri vs.) birkaç kelime yazıp "Ara" butonuna tıklayarak, aradığınız ilanlara erişebilirsiniz.

Otomatik "ve / and" aramaları

e-shipsupply.com sitesinde arama yaparken, bazı arama motorlarında olduğu gibi olası tüm sayfalara erişmek için kelimelerin arasına "and"/ ("ve") eklemenize gerek yoktur. Arama sonuç listenizi daraltmak, aradığınız en uygun ilana daha çabuk ulaşmanız için daha çok kelime eklemeniz yeterlidir. 

Örnek: İçinde "vasıta" ve "izmir" geçen ilan kayıtlarını aramak için, vasıta izmir ya da izmir vasıta yazmanız yeterlidir. e-shipsupply.com arama motoru, içinde "vasıta" ve "ankara" kelimeleri geçen tüm ilanları listeleyecektir.  

Büyük-küçük harf duyarlılığı 

'e-shipsupply.com aramaları büyük-küçük harfe duyarlı değildir. Bütün harfler, nasıl yazmış olursanız olun, küçük harf olarak algılanacaktır. Örneğin, sahibinden şeklindeki aramaların hepsi aynı sonucu verecektir.

Favoriler ve İlan Paylaşımı

Favoriler ve İlan Paylaşımı, ilanlarla yapabileceğiniz işlemleri içermektedir.

Örneğin; 

 • Beğendiğiniz ilanları ya da aramaları kaydetme,
 • Takip ettiğiniz ilan sahiplerini listeleme,
 • İlanları sosyal ağlar yardımıyla paylaşma,

vs. gibi işlemleri bu bölümde inceleyebilirsiniz.

Favori ilanlar

İlginizi çeken fakat daha sonra satın almayı düşündüğünüz ilanları 'Favori İlanlar' listenize alabilirsiniz.

Yapacağınız oldukça kolay. Tercih ettiğiniz bir ilanın sağ tarafında 'Satıcının Bilgileri' menüsünün hemen içindeki 'Favorilerime ekle' butonuna tıklamanız yeterlidir.

Bu listeye 20 ilan ekleyebilir ve dilediğiniz zaman 'Hesabım' bölümünden bu ilanlara erişebilirsiniz.

Diğer ilan detayları

İlan sahibine ulaşmak için ilan sayfasının sağ tarafındaki menüden (Satıcının Bilgileri) e-posta gönderebilirsiniz. Aynı bölümden satıcının üye profiline ve diğer ilanlarına da erişebilirsiniz.

Eğer bir ilanın, 
 • şüpheli olduğunu,
 • sahibinden olmadığını,
 • satılmış veya kiralanmış olduğunu,
 • ve hatalı olduğunu,

düşünüyorsanız, ilan detaylarının hemen altındaki ilanı bildir linkine tıklayıp şikayet edebilirsiniz. Yaptığınız şikayet e-shipsupply.com yetkilileri tarafından incelenecektir.

Şüphelerinizde haklı olduğunuz tespit edilirse, ilan sahibi için gerekli işlemler yapılıp, size bilgi verilecektir.

Sosyal ağlarda paylaş

e-shipsupply.com sitesinde gördüğünüz bir ilanı diğer internet kullanıcılarının da ilgisini çekeceğini düşünerek sosyal ağlarda paylaşabilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey ilan detay sayfalarının  üst köşesinde yer alan "Paylaş" butonuna tıklamak ve bir sosyal ağ sağlayıcısı seçmek.

Özel kategorilerde arama

Özel kategoriler sık ziyaret edilen ve özellikli ilanları içermektedir. 

kategorilerini kullanarak arama yöntemlerinizi çoğaltabilirsiniz.

Özel arama kategorilerinde yapılan aramalar hakkında bilgi ve yardım içeriklerini bu sayfamızda inceleyebilirsiniz.

Favori Satıcılar

Takip ettiğiniz ya da daha önce alışveriş yapıp memnun kaldığınız satıcıları "Favori Satıcılar" listenize ekleyebilirsiniz. Bunun için, ilgilendiğiniz bir ilanın sağ tarafındaki menüden (Satıcının Bilgileri) "Favori satıcılarıma ekle" seçeneğini tıklamanız yeterlidir. Bu listeye 20 satıcı ekleyebilir ve dilediğiniz zaman "Bana Özel" bölümünden ulaşabilirsiniz.

Diğer ilan detayları

İlan sahibine ulaşmak için ilan sayfasının sağ tarafındaki menüden (Satıcının Bilgileri) mesaj gönderebilirsiniz. Aynı bölümden satıcının üye profiline ve diğer ilanlarına da erişebilirsiniz.
Eğer bir ilanın,
şüpheli olduğunu,
sahibinden olmadığını,
satılmış veya kiralanmış olduğunu,
ve hatalı olduğunu,
düşünüyorsanız, ilan detaylarının hemen altındaki linklere tıklayıp şikayet edebilirsiniz. Yaptığınız şikayet e-shipsupply.com yetkilileri tarafından incelenecektir. Şüphelerinizde haklı olduğunuz tespit edilirse, ilan sahibi için gerekli işlemler yapılıp, size bilgi verilecektir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

'e-shipsupply.com sitesinde gördüğünüz bir ilanı diğer internet kullanıcılarının da ilgisini çekeceğini düşünerek sosyal ağlarda paylaşabilirsiniz.
Yapmanız gereken tek şey ilan detay bölümünde yer alan "Paylaş" butonuna tıklamak ve bir sosyal ağ sağlayıcısı seçmek.

Özel Kategorilerde Arama

Özel kategoriler sık ziyaret edilen ve özellikli ilanları içermektedir.
Fiyatı Düşenler
Acil Acil
Top 100
Mağazalar
kategorilerini kullanarak arama yöntemlerinizi çoğaltabilirsiniz.

İlanı Hazırlama

İlan vermek için, üye girişi yaptıktan sonra "İlan Ver" linkine tıklamalısınız. Gelen sayfada ilanınıza en uygun üst ve alt kategorileri belirledikten sonra "Devam et" linkini takip ederek diğer bölümlere geçebilirsiniz.
Bu bölümlerde;
İlanınıza ait başlık ve açıklamaları yazma,
Fiyat ve ürün detaylarını belirleme,
Eğer varsa ürüne ait fotoğraf ve video görüntülerini ekleme,
İlanla ilgili teknik hizmet talebinizi ve ilanınızı ön plana çıkartacak doping seçeneklerini belirleme,
Ödeme tercihinizi belirleme,
işlemlerini tamamladığınızda ilanınız yayına hazır hale gelecektir.

İlan Verme Kuralları

1. İlan başlığında ve ilan açıklama bölümünde sadece ilan hakkındaki bilgiler yer almalıdır. Belirtilen bölümlerde reklam içerikli yazı yazılmaması, link eklenmemesi gerekmektedir. 
2. Yayınlanmak istenen ilanlarda kullanılan fotoğraflar ve videolar satılan / kiralanan ilana ait olmalıdır. 
3. İlan girişlerinde belirtilen kriterlerde  doğru bilgiler yer almalıdır. 
4. Eklenen fotoğrafların içeriğinde firma logoları veya farklı web sitelerinin link ya da isimleri yer alabilir. 
5. Sistem içerisindeki farklı bir kullanıcının fotoğrafı / fotoğrafları kullanılmamalıdır. 
6. e-shipsupply.com sitesinde aynı kategoride birden fazla ilan verebilirsiniz. 
7. Girilen bir ilanın aynısı, ilk girilen ilan silinerek sisteme tekraren girilebilir.  
8. Aynı sitede veya blokta bulunan ve aynı özellikleri taşıyan ilanlar için ayrı ilan girişi yapılmaması, tek bir ilan verilmesi ve bu ilanın açıklamasında aynı konumda farklı ilanlarında olduğu belirtilmesi gerekmektedir. Aynı özellikte 2. ilan girişi mükerrer (aynı kayıt) sayılmaktadır. 
9.Aynı Kategori ve Aynı Özelliklere Sahip Her bir ilan için Aynı resimler kullanılabilir, aynı resim Farklı Kategori Ve Faklı Bir İlanda i bir ilanda kullanılamaz. 
10. ilan girişleri mutlaka ilan sahibi tarafından veya ilan sahibinin onayı alınarak yapılmalıdır. 
11. Satılık veya kiralık ilanlar için temsili fiyat verilmemeli, kredisi veya borcu olan ilanlarda kalan borcu veya bankaya ödenecek tutarın toplanarak fiyatın girilmesi gerekmektedir. 
12. İlanların açıklama bölümlerinde web sayfası, mail adresi ve firma iletişim bilgilerine yer verilebilir. Telefon numarası ve kullanıcı adı sadece “Kullanıcı Bilgileri” bölümünde değil açıklama kısmındada yayınlanabilir. Mağaza kullanıcıları mağazaları için tanıtım sayfası hazırlayarak iletişim ve adres bilgilerini bu alanda yayınlayabilirler. 
13. İlan başlığı veya açıklamasında “alınır”, “aranıyor” vb. ibarelere yer verilebilir. 
14.  İlan tarihi 2 yıl ve eski olan ilanlar yayına alınamaz. 
15. Satılan / kiralanan ilanlar yayından kaldırılmalıdır. 

Yasaklı Ürünler Listesi

e-shipsupply.com sitesinde ilanı verilemeyecek olan "YASAKLI ÜRÜNLER LİSTESİ":

İlaç Testlerini Geçmeye Yönelik Yardımlar: Doping ilaçlarının, kokain ve benzeri uyuşturucu ürünlerin izlerini silme amaçlı ilaç temizleme karışımları ve idrar testi katkı maddeleri. 

Taklit Tasarım Ürünleri: Tasarımcı ürünlerinin kopyaları veya imitasyonları olan ürünler.  Sahte Belgeler: Sahte kimlikler, pasaportlar, diplomalar ve asalet ünvanları. Web Ortamında Saldırma ve Program Kırma Yazılımları: Web ortamında saldırma ve program kırma (hacking) yazılımları.Yazılımlara, sunuculara veya web sitelerine yasa dışı bir şekilde erişmeyi sağlayan yazılımlar. Cep telefonlarına ve diğer iletişim veya içerik dağıtım sistemlerine/aygıtlarına yasa dışı erişime olanak sağlayan yazılımlar. Ücretsiz kablo hizmetleri almak için kablo veya uydu sinyallerini çözen decoder ürünler. Kablosuz internet bağlantılarını yakalayıp şifrelerini kıran yazılım ve ürünler.

Mucize Tedavi Ürün veya Hizmetleri: "1 saatte 10 kilo verin!" türü mucize tedavi içeren ürünler. Tıbbi olmayan her türlü tedavi yöntemi ilanları.

Reçeteyle Satılan İlaçlar:  Doktor reçetesiyle verilen ilaçların tanıtımı veya satışı. 

Cinsel İçerik ve Pornografik Ürünler: Para karşılığı cinsel ilişki tanıtımı içeren ilanlar. Yetişkin cinsel fantezi ürünleri ve pornografik yayınlar (VCD, DVD, VHS, Dergi). Çocuk pornosu veya kabul edilemez özellikte başka materyaller. (Cinsel eğitim ve benzeri tıbbi yayınlar hariç) 

Trafik Aygıtları: Radar kilitleyiciler, araç plakası örtüleri, trafik işareti değiştiriciler ve ilişkili ürünler.   Ateşli silahlar: Kurusıkı, havalı, pompalı, fişek atan, gerçek mermi veya plastik mermi atan, çalışan veya çalışmayan, ateşli silahların, biber gazı (göz yaşartıcı gaz), elektro şok cihazlarının, her türlü askeri mühimmatın (mermi, el bombası, molotof kokteyli, kara-deniz mayınlarının v.b.), saldırı ve savunmada kullanılmak üzere özel olarak yapılmış tüm diğer ateşli silahların satışı yasaktır.

Silahlar, tabanca ve tüfekler, mühimmat, balisong bıçaklar, kelebek bıçaklar ve pirinç muştalar. Silah yapımı ile ilgili her türlü malzeme, tarif, kroki, çizim benzeri bilgi kaynakları satışı yasaktır. (Oyuncak niteliğinde, boyalı top, su tabancası, paintball tabancaları satılabilir.)

Koleksiyon özelliği olan, ateşli olmayan, 50 yıl ve öncesinde üretilmiş, kama, hançer, süngü, kın ve benzeri ürünler satılabilir. Koleksiyon özelliği taşısa dahi ateşli silahlar satılamaz

Fon & Hisse Senedi: Hisse Senedi, Tahvil, Bono; yürürlükte olan, borsada işlem gören değerli evraklar. Faizle para satışı (Tefecilik) ve benzeri faaliyetlerin tanıtımını yapan ilanlar yasaktır. Organ Satışı: İnsan organlarının satışı, organ ticareti suç ve yasaktır.  

Kopya & Korsan Ürünler: Telif hakları kapsamında, her türlü ses, görüntü taşıyıcılarının bandrolsüz satışı yasaktır. Bandrol yasasından önce üretilmiş ve ticari ürün kapsamından çıkmış koleksiyon özelliğindeki plaklar ve kasetler satılabilir. Korsan kitap ve benzeri bandrol taşımayan ürünler. 

Şans Oyunları: Sonucu belli olmamış şans oyunlarına ait, bilet, kupon vb. belgeler. 

Kişilik Hakları: Kişilik haklarını ihlal eden her türlü özel haber, fotoğraf, görüntü, telefon numarası, e-posta, ikametgah adresi gibi bilgiler. 

Yasal olmayan maddeler: Yasal olmayan doğal ya da kimyasal maddeler, her türlü uyuşturucu madde. Tütün ve Sigara: Tütün ve tütün mamülleri, sigara ve benzeri ürünler. Alkol: Alkol içeren içeceklerin satışı yasaktır. Boş veya minyatür şişeler, karafaki gibi koleksiyon malzemeleri ve şarap, şampanya, bira, konyak yapımında kullanılan malzemeler (Fıçı, mantar vs.) satışı serbesttir. Yasaklı Yayınlar: Türkiye Cumhuriyeti kanunları kapsamında yayını ve dağıtımı suç teşkil eden her türlü bölücü, ırkçı, irticai ve illegal siyasi düşünce ve oluşumları övücü dergi, gazete, kaset, CD, VCD, DVD ve benzeri yayınlara ait ilanlar yasaktır. Yasaklı Hayvan Türleri: Türkiye Cumhuriyeti kanunları kapsamında Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasileiro, American Stafford cinsi köpekler, Saka, İskete, Florya cinsi kuşlar, Yılan, Timsah vb. sürüngenler, Örümcek, Akrep, Çiyan vb. eklembacaklılar, Sincap, Tilki, Kurt,Kirpi, Yabani Tavşan, Ada Tavşanı, Domuz, Saksağan, Bıldırcın, Keklik, Kaya Güvercini, Çulluk,Sülün, Yaban Kazı gibi av ve yaban hayvanları sınıfına giren hayvanların satışı yasaktır. Telsiz: "Telekomünikasyon Kurumu" ve "Kısa Mesafe Erişimli Telsiz Cihazları (KET) Yönetmeliği"ne uygun olmayan ve lisans gerektiren tüm telsizlerin, e-shipsupply.com üzerinden satışı yasaktır.
w

İlan verme ipuçları

İlan kaydedilirken şu noktalar önemlidir:
Doğru kategorilendirme
Etkileyici ilan başlığı ve açıklaması yazılması
Uygun fiyatın belirlenmesi
İlanın görülebilirliğini artırma
Bu işlemlerin dikkatli yapılmasıyla, ilan hedeflenen sonuca hemen ulaşacaktır.

İlana Fotoğraf, Video Ekleme

Alıcılar görselleri (fotoğraf, video) bulunan ilanlara bakmayı tercih ederler.
Görseli bulunmayan ilanlar daha az ilgi çekmektedir. Ayrıca, ürünü genel olarak temsil eden görselleri bulunan (örneğin, ürünün gerçek fotoğrafı yerine, temsili fotoğrafı bulunan) ilanların alıcıların ilgisini çekmesi de güçtür. Bu nedenle ilanda kullanılacak görsellerin seçimi önemlidir.

Doping

Dopingler, ilanınızın ziyaretçi veya alıcılar tarafından görülmesini kat kat yükselten yöntemlere verilen isimdir. İlanınıza eklediğiniz her dopingle ilanınız katlanarak artan alıcı kitlesine ulaşacaktır.
İlanınıza ya da ilan sepetinize doping ekleme işlemini,
İlanınızı kaydetme işlemi sırasında
Ya da ilanınız yayınlanmaya başladıktan sonra,
dilediğiniz zaman yapabilirsiniz.
Dopingleri detaylı incelemek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.
Doping Çeşitleri Ve Ücretleri
Not: Alınan her doping, ait olduğu ilan numarası için geçerlidir. Başka bir ilana devredilemez. Dopingin süresi bitmeden iptal edilmesi halinde, ödenen ücret iade edilmez.

İlan Hizmetleri

Satmayı istediğiniz bir ürün mü var? 'e-shipsupply.com sitesinde hemen ilan verebilirsiniz.
İlan kayıt işlemini ve aşamalarını bu bölümden inceleyebilirsiniz.
e-shipsupply.com sitesinde ilan kayıt işlemleri kolay ve hızlıdır. Doğru ve net bilgiler içeren her ilan aynı hızla sonuca ulaşacaktır.

İlan Ver

Satmayı istediğiniz bir ürün mü var? e-shipsupply.com sitesinde hemen ilan verebilirsiniz.

İlan kayıt işlemini ve aşamalarını bu bölümden inceleyebilirsiniz.

Ayrıca, ilanınıza avantaj sağlayan'ilan Hizmetleri'ile ilgili bilgilere de yine bu bölümden ulaşabilirsiniz. 

e-shipsupply.com sitesinde ilan kayıt işlemleri kolay ve hızlıdır. Doğru ve net bilgiler içeren her ilan aynı hızla sonuca ulaşacaktır.

İlan kayıt işlemi

İlan kayıt, güncelleme ve ilanı silme ile ilgili yardım ve ayrıntıları bu bölümde inceleyebilirsiniz.

Öncelikle aşağıda görünen "İlan Hazırlama" linkine tıklayıp konuyla ilgili bilgileri almaya başlayabiliriz.

İlanı hazırlama

İlan vermek için, üye girişi yaptıktan sonra 'İlan Ver' linkine tıklamalısınız. Gelen sayfada ilanınıza en uygun üst ve alt kategorileri belirledikten sonra 'Devam et' linkini takip ederek diğer bölümlere geçebilirsiniz.

Bu bölümlerde;
 • İlanınıza ait başlık ve açıklamaları yazma,
 • Fiyat ve ürün detaylarını belirleme,
 • Eğer varsa ürüne ait fotoğraf ve video görüntülerini ekleme,
 • İlanla ilgili teknik hizmet talebinizi ve ilanınızı ön plana çıkartacak doping seçeneklerini belirleme,
 • Ödeme tercihinizi belirleme,

işlemlerini tamamladığınızda ilanınız yayına hazır hale gelecektir. Detaylı bilgi için 'etkili ilan verme' bölümlerini inceleyebilir

İlanı yayından kaldırma

İlanınızı tek şekilde yayından kaldırabilirsiniz:
 
 • İlanı tamamen silerek.

Bunun için önce 'Hesabım' bölümüne girip, sol menüdeki 'Aktif ilanlarım' linkine tıklamalısınız.

İlanınızı yayından kaldırmak için, ilan numarasının sağındaki işlem bölümünden 'ilanı sil' seçeneğini tıklamalısınız. İlanınız yayından kaldırılabilir duruma geçecektir. (Pasif  ilanlar bölümünde ise, yayından kaldırılan ilanlarınız listelenmektedir. Yönetici Kısıtlaması Yoksa ,Yayından kaldırılan ilanınızı tekrar yayınlamak için bu listeye girip gerekli işlemi yapabilirsiniz.)

İlanınızı tamamen silmek istiyorsanız, 'Sil' seçeneğini işaretlemeniz yeterlidir.

İlan verme ipuçları

İlan kaydedilirken şu noktalar önemlidir:

 • Doğru Kategori Seçimi
 • Etkileyici ilan Başlığı ve açıklama
 • Uygun fiyat belirleme
 • ilanın görülebilirliğini artırmak
 • Bu işlemlerin dikkatli yapılmasıyla, ilan hedeflenen sonuca hemen ulaşacaktır. 
 • Etkili bir ilanın hazırlanması için yapılması gereken işlem ve ipuçlarını bu bölümde inceleyebilirsiniz.

Önemli: Ürünleriniz için ayrı ayrı ilan vermelisiniz. Birbirinden farklı özelliklere sahip ürün ve hizmetlerinizi tek bir ilana kaydetmeniz halinde ilanınız reddedilecektir.

Kategori belirleme

İlan kaydı için ilk adım, ilanın kategorisini doğru belirlemektir.

Sadece üst kategorinin değil, onun altındaki alt kategori seçimini doğru yapabilmek de önemlidir. e-shipsupply.com içinde emlaktan hizmetlere 7 üst kategori bulunmaktadır.

Bu üst kategoriler yüzlerce alt ve ara kategorilere ayrılmaktadır. İlanınızı uygun üst ve alt kategorilere yerleştirmek, alıcıların sizi bulma şansını yükseltecektir.

Etkileyici başlık ve açıklama oluşturma

İlanda kullanacağınız başlık ve açıklamalar;

 • İlanınıza daha kolay erişilmesini sağlama,
 • Alıcıların ürününüze dair kafalarında oluşabilecek tereddütleri önleme

açılarından önemlidir. Başlığa ürününüzü ifade eden ad, marka, model gibi tanımları uzun olmadan ve net şekilde yazmalısınız.

İlan başlığına ürünün adı ya da markasına kimi sıfat ve tanımlar da eklenebilir. Fakat bu tanımlar ciddi olmayan ya da havada kalan ifadelerden oluşuyorsa alıcıları caydırabilir.

Örneğin: 'Casper 14.1 Celeron 1.86ghz Dizüstü Bilgisayar' uygun bir ilan başlığı örneği olarak verilebilir. Buna rağmen 'Casper, az kullanılmış temiz dizüstü' gibi bir başlık hem ürünü tanımlamada hem de ciddi alıcıların ilgisini çekmede yetersiz kalacağından uygun değildir. 

Açıklamalar bölümünde ise ürüne dair tüm detayları eksiksiz ve net ifadelerle yazmalısınız. Ürüne ait kusurlar veya defolar, hasarlar varsa bunları saklamadan dürüstçe ifade etmelisiniz.

Bu sayede genel ve ticari anlamda size olan güveni arttıracaksınız. Ürün açıklamalarını ne kadar geniş tutarsanız, bir o kadar soru işaretini de silmiş olacaksınız.

Fiyat belirleme

Hemen söyleyelim: Ürününüz için dilediğiniz fiyatı isteyebilirsiniz, bu serbest ticaretin gereğidir. Satıcı dilediği fiyatı koymakta, alıcı da bütçesine en uygun fiyatı olan ürüne yönelmekte özgürdür. 

Genel olarak bunu kabul etsek de, pratik de ürün fiyatlandırması satıcıları zorlayan konulardan biridir.

Ürün fiyatlandırma konusunda e-shipsupply.com sitesinde listelenen "benzer ürünlerin fiyatlarını" baz alabilirsiniz.

Serbest piyasada fiyatlar pazarda oluşur. e-shipsupply.com sitesinde serbest bir pazar olduğunu düşünürsek bu doğru bir fiyatlandırma yöntemidir. Bu sayede ürününüzün rayiç fiyatı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Ürününüzün eksiklikleri (hasar, yıpranma, defo vs.) varsa fiyatta indirime gidebilir, emsallerinde olmayan farklı özellikleri ile fiyatını arttırabilirsiniz.

İlanın görülebilirliğini artırma

Bir ilandan 2 şey istenir:
 • Alıcılar görebilsin,
 • Kısa zamanda satılabilsin. 

Görülemeyen bir ilandan sonuç alınamaz. İlanınızın dikkat çekmesi, görülebilir olması e-shipsupply.com Dopingleri ile mümkündür.

Alacağınız Dopingler ilanınız arama sonuç listelerinde üst sıralara çıkacak, vitrinlerde sergilenecektir. Böylece alıcılar ilanınıza daha hızlı erişecektir.

Aşağıdaki linkten Dopinglere erişebilirsiniz. 

Dopingler 

İlana fotoğraf

Alıcılar fotoğrafları bulunan ilanlara bakmayı tercih ederler.

Görseli bulunmayan ilanlar daha az ilgi çekmektedir. Ayrıca, ürünü genel olarak temsil eden görselleri bulunan (örneğin, ürünün gerçek fotoğrafı yerine, temsili fotoğrafı bulunan) ilanların alıcıların ilgisini çekmesi de güçtür. Bu nedenle ilanda kullanılacak görsellerin seçimi önemlidir.

İlan görsellerini hazırlama ve yükleme işlemleri ile ilgili bilgileri bu bölümde görebilirsiniz.

Fotoğraf ekleme

İlana fotoğraf ekleme işlemini 'İlan Detayları' sayfasındaki,  yöntemlerini kullanarak yapabilirsiniz.

Aynı yöntemleri kullanarak fotoğraflarınızı güncelleyebilirsiniz.

Fotoğraf ekleme işleminde hata olmaması için,

 • Yükleyeceğiniz fotoğraflar jpg, gif veya png formatında olmalı.  
 • Fotoğraf boyutu 2 MB'ı geçmemelidir.

İlan hizmetleri

e-shipsupply.com ilan hizmetleri ilanınıza görsel işlev ve avantajlar kazandırır. İlanınızın sonuca hızlı ulaşmasını sağlayan bu hizmetleri,

Megafoto Hizmeti

Fotoğraflarda kalite ve netliği sağlayan yüksek çözünürlüktür. Fakat bu durum fotoğraf boyutlarını da büyütmektedir.

İlan sayfasına yükleyeceğiniz fotoğraflar belli bir çözünürlüğün üzerindeyse mega foto olarak boyutlandırılır.

Bu hizmet ücretsizdir ve ilan kaydı sırasında bu hizmeti talep etmenize gerek kalmadan otomatik olarak yapılmaktadır.

Megafoto ile;

 • Yüksek kalite ve çözünürlükte çekilmiş fotoğraflarınızla alıcıların ürüne olan ilgisini arttırıp, Megafoto uygulaması ile bunu avantaja çevirecek,
 • Yüksek piksel özelliğe sahip ürün fotoğraflarınız nedeniyle, ilan sayfanızın tıklandığında geç açılmasını önlemiş olacak,
 • Büyük fotoğraflar nedeniyle ilan sayfanızın görünümünün olumsuz etkilenmesinin önüne geçeceksiniz.

DOPİNGLER

DOPİNGLER, ilanınızın ziyaretçi veya alıcılar tarafından görülmesini kat kat yükselten yöntemlere verilen isimdir. İlanınıza eklediğiniz her dopingle ilanınız katlanarak artan alıcı kitlesine ulaşacaktır.

İlanınıza ya da ilan sepetinize DOPİNG ekleme işlemini,

 • İlanınızı kaydetme işlemi sırasında
 • Ya da ilanınız yayınlanmaya başladıktan sonra,

dilediğiniz zaman yapabilirsiniz.

Doping detaylı incelemek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

Not: Alınan her DOPİNG, ait olduğu ilan numarası için geçerlidir. Başka bir ilana devredilemez. DOPİNG süresi bitmeden iptal edilmesi halinde, ödenen ücret iade edilmez.

Ödeme

e-shipsupply.com sitesinde alabileceğiniz kimi hizmetler ücretlidir. İlanınıza doping eklemek ve bazı kategorilerdeki ücretsiz ilan limitlerini aştığınızda bir sonra yayınlayacağınız ilan da ücretlidir. Aynı anda pek çok ilan yayınlayabilmek için almanız gereken Mağaza da ücretli hizmetlerimiz arasındadır.

Nasıl Mağaza Açabilirim?

e-shipsupply.com sitesinde mağaza açmak için üye olmanız yeterli olacaktır. Eğer e-shipsupply.com üyesi değilseniz, hemen üye olmak için tıklayınız.

Hesabım

Bana Özel 

'Bana Özel'  bölümü e-shipsupply.com üyelerinin kullanabildiği yönetim sayfasıdır.

Hesabım bölümünden;

 • İşlemlerinizi takip edebilir, 
 • Varsa mağazanızı yönetebilir,
 • Site içi mesaj gönderebilir, size gelen mesajları okuyabilir,
 • Üyelik hesabınızı, ilanlarınızı, mağazanızı güncelleyebilir,
 • DOPİNG vs. ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Bana Özel' ile ilgili kullanım detaylarını bu bölümde görebilirsiniz.*

Özet sayfası

Üye girişinden sonra 'Bana Özel' sayfanızı kullanabilirsiniz.

Bana Özel 'An sayfasında'  ilan ve hesaplarınıza ait özet bilgiler bulunmaktadır.

 • Üyelik bilgilerinize,
 • İlan ve mesaj bölümlerinize,
 • Mağaza işlemlerinize,

buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, verdiğiniz ilanlara ait bilgileri listelenmiş olarak bu bölümde görebilirsiniz.

İlanlarım

İlanlarım bölümünde ilanlarınızın yayınlanma durumunu (Aktif ilanlarım ve Pasif ilanlarım) takip edip güncelleyebilirsiniz.

Aktif ilanlarım
Yayınlanmakta olan ilanlarınız bu bölümde listelenmektedir.

Pasif ilanlarım
Şimdilik yayınlamaktan vazgeçtiğiniz ilanlar bu bölümde bulunmaktadır.

Gerekli görülen hallerde ilanınız sistem editörleri tarafından da yayından kaldırılabilir.

İşlemlerim

Tüm ilan İşlemlerinize bu bölümden erişebilirsiniz.
 • 'Aktif İlanlarım', henüz aktif olan ilanlarınızı,  
 • 'Pasif ilanlarım', pasif olan ilanları,
 • 'Hesap Bilgileri' tüm hesap ve iletişim bilgileri,

listeleyen bölümlerdir.

Mesajlarım

Gelen Mesajlar

e-shipsupply.com sitesinde diğer kullanıcılarla mesajlaşabilirsiniz. Gelen Mesajlar bölümünde başka kullanıcılar tarafından size gelen mesajları okuyabilirsiniz.

Gönderilen Mesajlar

Sizin diğer e-shipsupply.com üyelerine gönderdiğiniz mesajları bu bölümde görebilirsiniz.

Mağazalar

e-shipsupply.com sitesinde mağaza açarak markanızı, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtabilirsiniz. Tek yapmanız gereken üye olduktan sonra hesabım bölümünden mağaza açmak istiyorum linkini tıklamak.

Mağaza yönetimi

"Hesabım" sayfanızda bulunan 'Mağazam' bölümü ile mağazanızı kolayca yönetebilirsiniz. Mağazanızı zenginleştirmek için ürünlerinizle ilgili bilgi ve görselleri kullanabilirsiniz.

Mağaza yönetimi ile ilgili ayrıntılı bilgilere aşağıdaki yardım başlıklarından ulaşabilirsiniz.

Nasıl mağaza açabilirim?

e-shipsupply.com sitesinde mağaza açmak için üye olmanız yeterli olacaktır. Eğer e-shipsupply.com üyesi değilseniz, hemen üye olmak için tıklayınız.
 • e-shipsupply.com sitesinde üye girişi yaptıktan sonra ilk olarak Fiyatlandırma gidiniz. 
 • Gelen sayfada, 'Paket Seçimi' sayfası gelecektir.
 • Paket seçimi sayfasında, Dilediğiniz Mağaza Abonelik Paketini Seçtikten Sonra Ödeme Sayfası Gelecektir. 'Devam' butonuna tıklayınız.
 • Bir sonraki adımda mağaza Kontrol Paneli ve Mağazanız ile ilgili Tüm Bilgileri Bulabilirsiniz.
 • 'Ardından gelen sayfada 'İçerik' bölümünde.
  • Mağazanızın adını
  • Mağaza tanıtım yazısını,
  • İletişim bilgilerinizi,
  • Mağaza alt domain isminizi

  girebilir, varsa mağazanızın logosunu yükleyebilirsiniz. Ziyaretçilere olumlu bir etki bırakabilmek için, bu bölüme gireceğiniz bilgilerin doğruluğu ve niteliği önemlidir. Gerekli bilgileri girdikten sonra 'Devam' tuşunu tıklayınız.

Tüm bu aşamaları tamamladığınızda, mağazanız işlem yapmaya hazır duruma gelecektir. Mağazanızla ilgili verdiğiniz bilgilerin doğruluğu ve mağaza içeriğinizin uygunluğu e-shipsupply.com tarafından kontrol edilip onaylandıktan hemen sonra mağazanız aktif duruma gelecektir.

Onay işleminden itibaren, tüm e-shipsupply.com ziyaretçilerinin gezebileceği, güvenle satış yapabileceğiniz bir mağazaya sahip olacaksınız.

Mağaza açmanın avantajları

 • e-shipsupply.com sitesinde satmak istediğiniz tüm ürünleri, size özel bir mağaza sayfası yaratarak portalın milyonlarca kullanıcısına tanıtma imkanı bulabilirsiniz. Geniş bir kitleye ulaşan e-shipsupply.com sitesinde yer alarak marka bilinirliğinize de olumlu katkı sağlarsınız.
 • Arama sayfalarında ilanlarınız listelendiğinde, yanlarında mağaza ikonu bulunacaktır. Herhangi bir ilanınıza ulaşan bir alıcı, bu ikona tıklayarak mağazanıza girebilir, tek bir ilanınızla mağazanızdaki tüm ürünlere daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilir.
 • Mağaza açtığınızda firmanıza özel bir web sayfasına sahip olacaksınız.  Bu özel alanda firmanıza ait kurumsal bilgilerinize ve logonuza yer verebilirsiniz.
   
 • Mağaza sahibi olmanız alıcıların size olan güvenini arttıracaktır. Mağazanızın sağladığı bu güvenle satış hacminizi yükseltebilirsiniz. 

Mağazada güncelleme yapmak

Mağazanızdaki tüm değişiklikleri ve güncellemeleri 'Bana Özel' bölümündeki 'Mağazam' seçeneğinden yapabilirsiniz.

Bu seçeneğin altında yer alan aşağıdaki bölümleri kullanarak, mağazanıza ait tüm içeriği kontrol edebilir ve istediğiniz değişiklikleri gerçekleştirebilirsiniz.

Mağaza türleri ve fiyatları

 Fiyatlandırma gidip, bu sayfadaki Fiyatları inceleyebilirsiniz.

Dopingler

Doping çeşitlerini ve fiyatlarını öğrenmek için tıklayınız.

Sözleşme & Kurallar

e-shipsupply.com alıcı ve satıcıların elektronik ortamda ticaret yapabildikleri bir platformdur. Bu platformda yürürlükte olan tüm ticari kural ve kanunlar geçerlidir.
e-shipsupply.com üzerinden yapılan faaliyetler ve alım satım işlemleri sözleşmeler ve kurallarla belirlenmiştir.

Bu bölümde;
Kullanıcılar ve e-shipsupply.com arasındaki ilişkileri düzenleyen "Üyelik Sözleşmesi" ni okuyabilir,
e-shipsupply.com kuralları ve politikalarını inceleyebilir,
e-shipsupply.com' da satışı yasak olan "Yasaklı Ürünler Listesi"ni de görebilirsiniz.

Ticaret Nasıl Gerçekleşiyor?

İnternetten alışverişin en güvenli yolu Sıfır Risk Sistemi ile gerçekleşmektedir. Sıfır Risk Sistemi'nde, alıcıların yaptığı ödemeler önce sitemizin güvenli havuz hesabına aktarılır. Alıcılar ürünleri alıp onay verdiklerinde ürün bedelleri satıcıların hesabına aktarılır.
Sıfır Risk Sistemi sayesinde alıcılar, para satıcıya aktarılmadan ürünleri deneme fırsatı bulur. Satıcılar için de ürün bedelleri sitemizin güvencesinde havuz hesabında tutulur.

Nasıl Ürün Alırım?

Hemen Al seçeneği olan ürünleri beklemeden, anında satın alabilirsiniz.
- Ürün sayfasındaki Hemen Al! butonuna tıklayın.
- Ürün, alışveriş sepetinize eklenecektir. "Devam Et" butonuna tıklayarak bir sonraki sayfaya geçin ve ürünün gönderilmesini istediğiniz adresi seçin.
- Ödeme ekranına ulaştığınızda kredi kartı, banka kartı bilgilerinizi girerek veya PayPal ile ödeme yapabilirsiniz.

Ödeme Seçenekleri Nedir?

Sitemizde kredi kartı, banka kartı veya PayPal ile ödeme yapabilirsiniz.

Hangi Kartlara Taksit Uygulanıyor?

Satın almak istediğiniz ürünün sayfasındaki "Taksit Bilgileri" sekmesinden taksit seçeneklerini görebilirsiniz.

Aldığım Ürün Ne Zaman Kargolanır?

Ödeme yaptığınız tarihten itibaren 3 iş günü içerisinde satıcı ürünü size gönderecektir. Ürün size gönderildikten sonra kargo takip bilgilerine Bana Özel sayfanızdan ulaşabileceksiniz.

Aldığım Ürün Kargolanmazsa Ne Yapmalıyım?

Ödeme yaptığınız tarihten itibaren 3 iş günü içerisinde satıcı ürünü kargolamazsa,  sitemiz tarafından satıcıya kargo hatırlatma uyarısı gönderilir ve son 24 saatlik süreç başlatılır.
Son 24 saatlik sürecin sonunda ürün kargolanmazsa Bana Özel sayfanızda "Satışı iptal et" linki çıkar. Bu link üzerinden işlemi iptal edebilirsiniz. İşlemi iptal ettiğinizde ürün bedeli kartınıza iade edilir.

Aldığım Ürünler Tek Bir Kargoyla Mı Gönderilecek?

Sitemiz alıcı ve satıcıyı buluşturan bir platformdur. Sitemiz ürün satışı yapmamaktadır. Satın alacağınız ürünler size sitemiz tarafından değil, sitede satıcı olarak işlem yapan kullanıcılar tarafından kargolanacaktır. Bu nedenle farklı satıcılardan alacağınız ürünler, size tek bir kargo ile gönderilememektedir. Ancak aynı satıcıdan, birden fazla ürün satın aldığınızda, satıcı tüm ürünleri tek bir kargo ile gönderebilir. Aynı satıcıdan satın aldığınız ürünlerin tek bir kargo ile gönderilmesi için satıcıyla irtibata geçebilirsiniz.
Ürün sayfasındaki "Satıcıya soru sor" linki üzerinden satıcıya mesaj gönderebilirsiniz.

Ürün Kargolandı, Ancak Bana Ulaşmadı?

Ürün size gönderildikten sonra ürüne onay vermeniz için 3 iş günü süreniz vardır. 3 iş günü içerisinde ürün size ulaşmazsa satıcıdan yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.
3 iş günü sonunda ürüne onay vermediyseniz, satıcı Bana Özel sayfasından size "Onay Hatırlatma" uyarısı gönderebilir. Onay hatırlatma uyarısını aldığınızda ürün halen size ulaşmadıysa İade Merkezi sayfanızdan onay süresini 72 saat daha uzatabilirsiniz.

Aldığım Üründe Sorun Yaşıyorum?

Üründe yaşadığınız sorunun giderilmesi için satıcıdan yardım alabilirsiniz. Satıcıyla görüşmelerinizin sonunda ürünü iade etmeye karar verirseniz, İade Merkezi sayfanızdan iade sürecini başlatıp ürünü satıcıya iade edebilirsiniz.

Nasıl Ürün Satarım?

Satış formunda satışınızı hazırlayıp ürününüzü satışa çıkarabilirsiniz.

Ürünüm Satıldı, Şimdi Ne Yapmalıyım?

Alıcının ödeme işlemi tamalandıktan sonra, 3 iş günü içerisinde ürünü alıcıya gönderebilirsiniz. Ürünü gönderdikten sonra Bana Özel sayfanızdaki "Ürünü Kargola" linki üzerinden kargo takip bilgilerini sisteme girmelisiniz.

Alıcı Ürünü Onaylamazsa Ne Yapmalıyım?

Ürünü gönderdiğiniz tarihten sonra, 3 iş günü içerisinde alıcı ürünü onaylamazsa, Bana Özel sayfanızda "Onay Hatırlat" linki çıkar. Bu link üzerinden alıcıya onay hatırlatma uyarısı gönderip son 24 saatlik süreci başlatabilirsiniz.
Son 24 saat içerisinde de alıcı ürünü onaylamazsa veya Destek Hattı'na bilgi vermezse ürün sitemiz tarafından onaylanır.

Alıcı Ürünü İade Etmek İstiyor, Ne Yapmalıyım?

Alıcı ürünü iade etmek istediğini bildirse mutlaka alıcıya yardımcı olun. Alıcı, ürünü kullanamadığı için sorun yaşamış olabilir. Alıcıyla ilgilenmeniz sorunun çözümünü sağlayacaktır.

Ürünü Sattım, Bedeli Hesabıma Ne Zaman Aktarılacak?

Ürünün onaylandığı tarihten sonraki ilk iş gününde ürün bedeli hesabınıza aktarılacak ve size bilgilendirme mesajı gönderilecektir.

Ürünü Göndermek Zorunda Mıyım?

Hemen Al seçeneğiyle satılan ürününüzü alıcıya göndermelisiniz.

Bana Fatura Düzenlenecek Mi?

Sitemiz gelirlerini satıcılardan tahsil etmekte olduğu için, satıcılara abonelik, ilan ücretleri ve komisyon bedelleri için hizmet faturası düzenlemektedir. Faturalarınızın gönderilmesini istiyorsanız, Bana Özel/Adreslerim sayfanızdan fatura bilgilerinizi sisteme giriniz.
Şirket değilseniz ve faturalarınızın size düzenli göndermesini istiyorsanız Destek Hattı'na bilgi verebilirsiniz.


Diğer Sorularınız İçin Bize İletişim Sayfasından Ulaşabilirsiniz.